Технології, що можуть прискорити розвиток інфокомунікаційної галузі та становлення інформаційного суспільства: Бачення світу за допомогою звуків

Надіслав: s.kravchuk , дата: нд, 07/05/2020 - 15:37

Технології, що можуть прискорити розвиток інфокомунікаційної галузі та становлення інформаційного суспільства 

В останній час поява нових технологій веде до ще більшого прискорення розвитку інформаційного суспільства та його інфокомунікацій. Причому ряд нових технологій, маючи найскладнішу інформаційну складову, достатньо швидко знаходять своє застосування, розширюючи розподілений та самоорганізуючий принцип побудови інфраструктури суспільства. Тому дослідниками кафедри телекомунікацій представлено деякі нові технології, які, на думку авторів, матимуть значний вплив на прискорення подальшого розвитку комунікацій. Розглянемо першу технологію.

Бачення світу за допомогою звуків. Для сліпих і слабозорих людей команда проекту vOICe почала створення пристроїв, здатних перетворювати зображення навколишнього світу в комплекс звуків, за допомогою яких людина може бачити світ, без використання зору і тактильного взаємодії. Це досягається за допомогою перекодування відеосигналу, знятого за допомогою невеликої камери з високою роздільною здатністю, розміщеної в окулярах vOICe, в звукову доріжку, яка змінює своє звучання в залежності від того, які предмети і об'єкти потрапляють у фокус камери (рис. 1).

Щоб розшифрувати картинку використовуються звуки різної тривалості і висоти. Більш яскравий фрагмент зображення супроводжується більш коротким і сильним сигналом, причому з того боку, з якою розташований об'єкт. Якщо предмет в полі зору рухається, то рухається і сигнал. Два окремих об'єкта розшифровуються двома сигналами, три - трьома і так далі. Довгий звук відповідає горизонтальній лінії, вертикальна відтворюється уривчастим сигналом характерною сили. Підвищення тональності «сусідніх» звуків означає перешкоду, при цьому чим вище тон - тим вище перешкода перед людиною.

Рис. 1.

Технологія «Звукового зору» заснована на механізмі нейропластичності людського мозку. Цей механізм дозволяє окремим зонам мозку змінюватися під дією досвіду, а також відновлювати втрачені зв'язки після пошкодження або виробляти нові зв'язки.

(Технология сенсорного замещения позволит видеть мир с помощью звуков: открыт набор на курсы для слепых и слабовидящих / Habr, 2019 //https://habr.com/ru/post/442680.)